Demeter Szilárddal a készített interjút a Telex, amely kapcsán több közismert személyiség is megszólalt, többek között Závada Péter, Hont András és Péterfy Gergely is. A Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője az Origo hasábjain válaszolt a kritikákra.
Elég nagy hullámokat vetett a Telex (kissé túlvágott) interjúja velem, hogy néhány óvatos következtetést levonhassunk”
– kezdte az írását Demeter. Azzal kapcsolatban, hogy a kortárs magyar irodalom 80%-át kukázná, kijelentette „éppen ezért nem szeretek tartalmi döntéseket hozni, mert nem az én ízlésítéletem a mérvadó, de ezt is már leírtam, elmondtam kicsimilliószor”. Az említett 80 százalékot illetően kifejtette, hogy „a szám (80-20) nem véletlen: ma a Nyugatba írók kb. húsz százalékát olvassuk még, nyolcvan százalékát kirostálta az idő. Ilyen az irodalom természete.”
Parti Nagy Lajosról
„Egyetlen szerzőt nevesítettem negatív összefüggésben. Azt mondtam (próbálom a teljes választ felidézni, nem a telexes vágott verziót): nem az a bajom Parti Nagy Lajossal, amiket a hvg.hu-ra vagy bárhová ír, szólás- és véleményszabadság van. Hanem az a bajom Parti Nagy Lajossal, hogy a legújabb szépirodalmi alkotásai nem ütik meg az írói, költői nagyságának szintjét, szerintem szarok” – jelentette ki.
„Önmagában ezzel sem lenne baj, mindenki azt és úgy ír, ahogy akar, vagy éppenséggel kiszakad belőle” – folytatta. „Csakhogy Parti Nagy Lajos a Digitális Irodalmi Akadémia (DIA) tagja. Életműve okán kap jelentős havi apanázst. A magyar adófizetőknek eddig közel 90 millió forintjába került az, hogy Parti Nagy Lajos eddigi irodalmi munkásságát jelentős magyar szerzőként másolásvédetten közzétesszük.
90 millió forint sok pénz. Összehasonlításképpen: egy elhunyt kortárs magyar szerző életművének közzétételéért (ún. posztumusz DIA-tagként) 2 millió forintot fizetünk az örökösöknek. Ezzel szemben a DIA-tagok által beválasztott élő magyar szerzőnek évente ennek a 2 milliónak közel a dupláját adjuk oda közpénzből (csak a PIM-ből évente közel 500 millió forintot fizetünk ki a kortárs magyar íróknak ösztöndíj formájában)” – jegyezte meg, árnyalva a kritikákat.
Ezen felül megjegyezte, hogy az „elit” Parti Nagy Lajos verseket kezdett megosztani az interjú hatására, viszont többségük a 2013-as Rókatárgy alkonyatkor c. művet, ami csak a miniszteri biztos érvelését támasztja alá.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán